Poprvé v MŠ

Začátek docházky do školy je pro dítě v každém případě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat. Vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami, než jaké zná z domova, mezi cizí děti a dospělé.

Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s „novou autoritou“ – paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak.

Poprvé v MŠ – jak dítěti pomoci?

• Zůstaňte s dítětem ve třídě

Pokud o to dítě stojí, zůstávejte s ním v prvních dnech ve školce. Budete mu oporou a dáte mu pocit bezpečí.

• Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ
  • Přibalte mu mazlíčka

Dovolte potomkovi, aby si vzal do školky svou oblíbenou hračku.

• Používejte stejné rituály

Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete – po obědě, po svačině – ne obecné,  jako brzy, za chvíli, po práci a podobně.

• Rozlučte se krátce

Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro matku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.

• Buďte citliví a trpěliví

Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.

• Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte

Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností – Vy práci, Vaše dítě školku.

• Komunikujte s učitelkou

Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, Vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.

• Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte
  • Pozitivně je motivujte

Neříkejte doma dítěti, že chápete jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo.

• Sledujte nástěnky v šatně, komunikujte s dítětem o prožitých událostech, opakujte s ním, co se již ve školce naučilo.

Poprvé v MŠ – co byste nikdy neměli dělat…

• Buďte důslední a nenechte se obměkčit. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
  • Nestrašte své dítě školkou – „Počkej, ve školce ti ukážou“ a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
  • Nepřiznávejte, že je Vám také smutno, a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce Vy, dítě je zvládne také.
  • Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.
  • Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

Důležité informace

Omluva nepřítomnosti dítěte:

Nepřítomnost svého dítěte můžete omluvit telefonicky:

tel. čísla:  380 422 870/871, 606 691 311

Omluvit dítě můžete také předem písemně do sešitu u vchodových dveří MŠ.

Obědy je nutno odhlašovat den předem, nejpozději do 13.00hod.

Omluva nepřítomnosti dítěte s povinnou předškolní docházkou:

Vždy písemnou formou

- předem známá nepřítomnost do sešitu pro omlouvání dětí s povinnou předškolní docházkou u vchodových dveří MŠ.

- při nemoci, na emailovou adresu:  ms.svojsik-omlouvani@seznam.cz

Co potřebují děti do mateřské školy

• Bačkory (ne pantofle, ne“ krosky“, nevhodné jsou také bačkůrky se šněrováním)
  • Pohodlné převlečení do třídy (vhodné na tvořivé a výtvarné práce)
  • Náhradní oblečení  (tričko, tepláky,  spodní prádlo)
  • Pyžamo
  • Oblečení na pobyt venku

Všechny osobní věci musí být podepsané!

Oblečení na pobyt venku: Denně kontrolujte, mají-li děti všechny věci v pořádku!

• Podzim: sportovní oblečení, svetr nebo mikinu, punčocháče, pokrývku hlavy
  • Zima: sportovní oblečení – nejlépe kombinézu, rukavice (nepromokavé, případně dvoje), pokrývku hlavy, šálu, punčocháče, náhradní ponožky do třídy, vhodné zimní boty
  • Jaro: sportovní oblečení  - nejlépe šusťákové či teplákové soupravy, ponožky, pokrývku hlavy
  • Léto: letní sportovní oblečení – triko, kraťasy, pokrývku hlavy,

• Obuv – vždy dle ročního období s přihlédnutím k počasí a podmínkám MŠ (např. pískoviště, dopravní hřiště…), v MŠ muže mít dítě celoročně holinky.
  • Pláštěnka - nutná, celoročně v šatně.

Maminky nezapomeňte:

Oblečení i obuv by měly být označeny jménem dítěte! Zároveň je třeba si uvědomit, že děti vedeme k samostatnosti a velmi často pracujeme s tuží, nůžkami, barvami a podobně… z těchto důvodů dávejte takové oblečení, které z větší části zvládnou samostatně oblékat a zároveň nebudou mít strach si je ušpinit.

Hračky a mazlíčci:

Ve školce máme dostatek hraček, proto není nutné nosit hračky z domova. Výjimkou může být plyšová hračka, na kterou je dítě citově vázáno při usínání a při vzpomínce na rodiče. Hračky či mazlíčky pro sladší odpočinek dětí při příchodu do MŠ ukládáme na určené  místo,odkud si je děti na spaní berou.

Soubor:
Microsoft Office document icon poprve_v_ms.doc125.5 KB